23.06.2011
evdekisef

Şeker hamuru nedir?

Şeker hamuru pasta ve kurabiyelerin kaplanması ve süslenmesinde kullanılan bir çeşit hamurdur. Adından da anlaşıldığı gibi oldukça tatlıdır. Çünkü ağırlıklı olarak pudra şekerinden oluşur. Ayrıca bu hamurun yapımında toz jelatin, glikoz şurubu ve tylose denilen bir çeşit tutkal görevi taşıyan sentetik bir ürün de kullanılır.

Şeker hamuru kaplanmış pasta

Ben her şeyi kendim yaparım, hazıra karşıyım, şeker hamurumu da kendim yaparım diyorsanız buyrun malzemeleri toparlayıp yapın. Ama ne gereği var canım hazırı da gayet güzeldir, alırım mis gibi kullanırım diyenlerdenseniz, pasta malzemeleri satan dükkanlarda, Metro gross markette ve İzmirliler bilir, gıda çarşısında her çeşit markada şeker hamuru mevcuttur.

Kendileri beyaz renkte olup, siz envai çeşit gıda boyaları ile renklendirebilirsiniz. Gıda boyaları zararsızdır, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bunları da yine şeker hamurunu bulabildiğiniz her yerden temin edebilirsiniz.

şeker hamuru ile yapılan süsler

Katsan Qualette marka gayet iyi, ben memnun kaldım. Pasdekor’un şeker hamuru da iyi sadece biraz ele yapışıyor. Bi de Fo marka var. Ben hem şeker hamurundan memnun kaldım, hem de bütün gıda boyalarım Fo marka. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Hepinize şimdiden kolay gelsin :)

2 Yorum

  • merhaba ben kırmızı fo marka şeker hamuru aldım ve ilk defa denicem burdan okuduklarımla dün kurabiyelerimi yaptım bugunde kaplıcam şeker hamurunu kullanacağım kadarmı alıp yoğurucam birde içine bişey katıcammı ? pudra şekeri tezgaha mı serpicem

    • Merhaba Nalan Hanım, şeker hamurunu renkli aldıysanız içine başka bir şey katmanıza gerek yok. Kullanacağınız kadardan daha fazla şeker hamuru yoğurursanız, önemli değil, arta kalan hamuru sıkı sıkı hava almayacak şekilde paketleyin ve serin kuru bir yerde saklayın. Hamuru tezgahta açarken yapışmaması için altına nişasta serperek açabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin, eminim çok güzel olacaklardır. :-)))

Yorum ekle