24.06.2011
evdekisef

Şeker hamuru nasıl saklanır?

Şimdi kimimiz şeker hamurumuzu kendimiz yaptık kimimiz dışarıdan hazır satın aldık. Peki bu hamurları nasıl bozulmadan muhafaza edeceğiz?

Şeker hamuru oda sıcaklığında saklanır. Asla buzdolabına veya derin dondurucuya koymayın. Şeker hamuru bozulmaz veya bayatlamaz. Sadece hava ile temas ederse kuruyup sertleşir. Bunu engellemek için hamurunuzu saklarken önce bir streç filmle sarıp ondan sonra saklayacağınız kabın içine koyabilirsiniz, böylece hava ile temasını en aza indirmiş olursunuz. Tabii hem sardım hem oda sıcaklığında sakladım diye hamurunuzu aylarca yıllarca dolabın içinde unutmayın. En nihayetinde gıda maddesidir. :)

insan ve hayvan modelleme

4 Yorum

  • merhaba, yazınız için teşekkür ederim, faydalandım ama bir sorum olucak. hava ile temasından sonra kuruyan şeker hamurları çok zahmetli oluyor. net yazı bulamadım bunun çözümü için. yardımcı olursanız çok sevinirim.Hayırlı akşamlar :)

    • Merhaba :) Şeker hamuru hava ile temas edince çabucacık kurur evet fakat kuruyan sertleşen şeker hamurunu tekrar elinize alıp yoğurmanız hamuru ideal yumuşaklığına kavuşturacaktır. Umarım faydalı olabilmişimdir. Kolay gelsin. Sevgiler :)

  • Benim sorum şeker hamurundan yaptığımız figürleri kurabiyenin üzerine ne kadar önceden koymalıyız ki ambalajlayınca erimesin, terlemesin, yumuşak olmasın. Yani önceden dış ortamda yada buzdolabında bekletip sonra mı kurabiyenin üzerine yapıştırmalıyız.

    • Merhaba Aytül Hanım :) Öncelikle sorunuza geç cevap verdiğim için özür dilerim. Malum 1 yaşında bir kızım var ve o uyuduktan sonra siteye girip bakayım dememin üzerinden 5 dk geçiyor ki, günün yorgunluğundan dolayı uyuyakalıyorum. :) Sorunuza gelince; şeker hamurunu kurabiyenin üzerine yapıştırdığınızda kurabiye zaten soğumuş oluyor. Dolayısıyla ambalaj içinde terleme yapacak bir durum olmaz. Hava ve ya bulunduğunuz ortam aşırı sıcak olmadıktan sonra şeker hamuru da öyle kolay kolay erimez hemen. Yani kurabiyelerin soğumasını bekleyip yapıştırdıktan sonra ambalajlamayı hemen yapabilirsiniz, bir sorun olmaz. Elinize sağlık, kolay gelsin. Sevgiler

Yorum ekle